H₂O a IQ Obok basenu Pierwsze kroki

Witamy się! Jak i po co?

Dzieeeeń dobry, dzieeeeeń dobry, jak się masz, jak się masz? Znacie już melodię naszej piosenki, którą rozpoczynamy zajęcia dla niemowląt? A zastanawialiście się kiedyś, czemu służy cały rytuał jaki towarzyszy powitaniu na zajęciach?

Przybijanie piątek z dziećmi, powitanie w kółku, „żółwik” – na naszych zajęciach dla najmniejszych pływaków nie brakuje różnych elementów witania się i kontaktowania maluchów między sobą i rodzicami. Z pozoru mogą się to wydawać błahe sprawy, tymczasem tak naprawdę nawet te drobne elementy mają duże znaczenie.

Zajęcia na basenie dla dzieci to coś więcej, niż zdobywanie umiejętności pływackich i dbanie o prawidłowy rozwój dziecka. Zajęcia na basenie to obcowanie z grupą rówieśników i ich rodziców, to podglądanie zachowań innych dzieci, dzielenie wspólnej przestrzeni, wspólna zabawa, to nauka cierpliwości, czekanie na swoją kolej, praca z instruktorem, nauka zaufania, zdobywanie pierwszych przyjaźni. To socjalizacja maluszków w najczystszej postaci!

Dlatego na basenie wprowadziliśmy szereg “rytuałów”, które będą dla dzieci bardzo ważne w życiu codziennym, w trakcie edukacji przedszkolnej, czy szkolnej, a nie tylko na basenie. Jednym z nich jest właśnie powitanie i pożegnanie, które zawsze wygląda w taki sam sposób.

Od najmłodszej grupy, uczymy dzieci powitania przez “piątkę”, podanie dłoni, czy “żółwika”. Rodzice witają się pierwsi, jako przykład, bodziec do działania, a następnie witają się dzieci. Dzieci uczą się szybko, a na nas wszystkich spoczywa odpowiedzialność za to, jak one będą postrzegały świat, co będzie dla nich ważne i jak odnajdą się w społeczeństwie. Powitanie i pożegnanie to ważny element życia codziennego, a maluszki, dzięki zajęciom na basenie opanowują to już na samym początku swojego życia.

Ogromnie ucieszyło mnie ostatnio zdanie wypowiedziane przez jedną z naszych klientek, która jest lekarzem: „Wszystkie dzieci z Fregaty potrafią się przywitać!” A zatem to, co robimy ma sens 🙂

Pozdrawiam!

Szymon
szymon@uczymymilosciowody.pl

Może ci się spodobać również

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź