Pierwsze kroki

Czas na pierwsze ćwiczenia!

Wielu rodziców chodzi z dziećmi na basen, spędzają tam razem czas, bawią się. A może by tak przy okazji wizyty na basenie spróbować czegoś dziecko nauczyć? Jak najbardziej! Niemowlak na basenie może być wdzięcznym uczniem, a rodzic dobrym nauczycielem.

Małe dzieci można nauczyć na basenie wielu rzeczy. Wszystko zależy od tego, w jakim są wieku i jak regularnie odwiedzacie basen. Małe dzieci można np. nauczyć świadomie wstrzymywać oddech, co pozwala im bezpiecznie nurkować – jest to bardzo ważna pływacka umiejętność! Bez kontrolowania oddechu nie można uczyć się pływać. Żeby uczyć dziecko wstrzymywania oddechu, należy konsekwentnie powtarzać tą samą komendę i obmywać mu twarz. Jeśli w chwili wypowiadania komendy dziecko zaczyna mrużyć oczy, to znaczy że jest gotowe żeby podjąć próbę zanurzenia.

Wcześniej możemy spróbować nauczyć dziecko wypluwać wodę i odkasływać ją. To też jest bardzo przydatna umiejętność na basenie. Jeśli małe dziecko będzie potrafiło kontrolować te dwie rzeczy, znacząco poprawi to jego komfort podczas zabaw na basenie.

Już wymienione dwie umiejętności, powtarzane konsekwentnie i z uwzględnieniem dyspozycji dziecka, pozwolą zdobywać mu pewność siebie na basenie i zwiększać poczucie bezpieczeństwa.

Starsze dzieci możemy z kolei uczyć skoków do wody, na początek z siadu. Jak się za to zabrać? Najlepiej zacząć od zabaw, w których unosimy dzieci i opuszczamy do wody. Oswajają się wtedy z opadaniem do wody i towarzyszącym temu chlapaniem. Należy zacząć wolno, tak żeby nie wystraszyć dziecka, a następnie nieco przyspieszyć, tak żeby zabawa była bardziej dynamiczna. Pamiętajcie, że jeśli tylko zaobserwujecie u dziecka lęk, wstrzymajcie się i wróćcie do momentu, kiedy czuło się bezpiecznie. To bardzo ważne, bowiem umiejętności budowane przy lęku, nie będą trwałe, a dzieci będą się zamykały i przestaną z uśmiechem bawić się na basenie.

Jeśli jednak wszystko idzie jak trzeba, można podjąć próby opadów tułowia z krawędzi basenu. Każdy taki skok powinien być w pełni asekurowany i zakończony całusem lub przytuleniem. Czułość rodziców i umiejętne chwalenie przyspieszają proces nauczania u dzieci. Ważna uwaga – próby pierwszych samodzielnych skoków pozwalamy dziecku podjąć dopiero wtedy, kiedy poczujecie, że dzieci naciskają na wasze dłonie klatką piersiową i czujecie, że maluszek świadomie chce wpaść do wody 🙂

Rodzajów skakania do wody jest mnóstwo, my na zajęciach uczymy tych, które są nam potrzebne do zdobywania kolejnych umiejętności pływackich. Ale wy możecie robić też takie, które będą dla was i dzieci tylko lub aż zabawą 🙂

Ćwiczenia, o których dzisiaj wspomniałem, możecie wykonywać z najmniejszymi i trochę większymi pływakami. Nie są trudne, na początek powinny wystarczyć 😉 A co dalej? A inne ćwiczenia? Cierpliwości, nie wszystko naraz 🙂 Pozwólmy najpierw dzieciom opanować podstawy, żeby mogły uczyć się trudniejszych rzeczy. A ciąg dalszy nastąpi 🙂

Szymon

szymon@uczymymiloscidowody.pl

Może ci się spodobać również

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź