H₂O a IQ Rośniemy zdrowo

Budujemy w dzieciach pewność siebie

Jeśli ktoś powie Wam, że warto chodzić na basen z dzieckiem, bo nauczy się pływać, będzie miał rację. Ale na naszych zajęciach staramy się przekazać maluszkom coś więcej. Na przykład od małego budować pewność siebie. Dlaczego to takie ważne?

Z boku ta historia może wydawać się banalna – ot, panowie prowadzą zajęcia dla niemowląt. Pewnie oswajają je z wodą, przyzwyczajają do basenu, a może nawet w takim młodym wieku uczą pływać. Ale to nie koniec. Naszym celem jest nie tylko uczyć miłości do wody a później pływania. Nasze zajęcia to między innymi praca z rodzicami, tłumaczenie im jaką postawę przyjąć wobec małych pływaków, jak i kiedy chwalić, czy przytulić czy pocałować, kiedy dziecku pomóc a kiedy może i nawet nie pomagać?

Jedną z podstawowych kwestii, jakie staramy się budować w maluszkach na zajęciach to ich pewność siebie. Dlaczego to takie ważne i dlaczego zwracamy na to szczególną uwagę mówiąc o naszych zajęciach? Bo stabilne poczucie pewności siebie jest fundamentem do rozwoju i osiągania wyznaczonych sobie celów w życiu. Poczucie własnej wartości wynika z zaufania do siebie i swoich możliwości, co jest kwintesencją naszych zajęć. Poznawanie własnych możliwości i ocena sytuacji to jeden z filarów naszych lekcji, dzięki któremu dzieci stają się bezpieczne przebywając w wodzie. Znają swoje możliwości i wiedzą, gdzie są granice, których nie należy przekraczać.

Budujemy w dzieciach pewność siebie żeby kształtowały swoją samoocenę, co pozwoli im w przyszłości wierzyć w realizowanie marzeń i dążyć konsekwentnie do celów. Trudno osiągnąć cokolwiek nie wierząc w siebie. Doskonale wiemy, że dzieci pozbawione poczucia pewności siebie mogą bać się wyzwań i ewentualnych porażek, mogą być nawet zlęknione i nieśmiałe.

Pewność siebie dziecka i poczucie własnej wartości wynika z doświadczeń, jakie napotka w życiu. Zabawy i ćwiczenia na basenie są tak skonstruowane, żeby dzieci mogły małymi kroczkami uczyć się swoich możliwości i zdobywać samodzielność w wodzie, dzięki czemu ich samoocena wzrasta. “Umiem to zrobić!” “Potrafię zrobić to sama!” “Ja sam!” – takich komunikatów oczekujemy od swoich dzieci.

Budujemy zatem w dzieciach pewność siebie, aby były pełnymi wiary w siebie i swoje możliwości młodymi ludźmi a później dorosłymi! Żeby realizowali marzenia, podążali wybraną przez siebie ścieżką i osiągali założone sobie cele. Żeby nie wierzyli ludziom którzy będą im mówili “to niemożliwe”, “nigdy ci się to ni uda”, “jesteś na to za słaby”.

UCZYMY DZIECI MIŁOŚCI DO WODY lecz jednocześnie BUDUJEMY W NICH PEWNOŚĆ SIEBIE, wierzymy że dzięki temu życie stanie przed nimi otworem i będzie im łatwiej.

Zachęcajcie dzieci do sportu! Zabierajcie je na basen 🙂

Szymon

szymon@uczymiloscidowody.pl

Może ci się spodobać również

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź