Do tego tematu podchodziliśmy już od różnych stron, lecz temat cały czas wraca. Opinii dotyczących zakładania okurków dzieciom, które uczą się pływać, lub oswajane są z wodą jest wiele, ale w zasadzie zagadnienie to sprowadza się do dwóch głównych nurtów: uczyć bez okularów i uczyć w okularkach 😉
Teoria, która mówi żeby uczyć bez okularków opiera się na tym, że jeśli nauczymy dzieci pływać w okularkach, to w sytuacji kiedy ich zabraknie, maluchy nie poradzą sobie. Dyskomfort spowodowany tym, że woda ma kontakt z okiem będzie tak duży, że dzieci to sparaliżuje, co może być nawet niebezpieczne, kiedy wpadną w niekontrolowany sposób do wody.
Nas ta teoria nie przekonywała, chociaż przez lata ją powtarzaliśmy, bo tak nas uczono, lecz w końcu postanowiliśmy to sprawdzić. Nauczyliśmy dzieci pływać w okularkach, po czym zrobiliśmy im cykl lekcji bez okularów i nie potwierdziły się obawy – dzieci pływały. Oczywiście sygnalizowały, że oczy szczypią, ale pływały. Wniosek z tego taki, że najlepiej uczyć dzieci w okularkach, ale stosować także ćwiczenia bez okularków, aby dzieci miały bardziej elastyczne podejście a tym samym wszechstronnie się oswajały z woda.
Jedno jest jasne – nauka pływania w okularkach daje komfort! A to pozwala na szybsze tempo nauczania. Nie wiem czy to dobre porównanie, ale jeśli biegacie i macie za ciasne buty, albo takie, które obcierają piętę, to będzie łatwiej wam zrobić wynik czy trudniej? Albo jeśli biegalibyście bez butów po lesie lub asfalcie? Dla mnie dyskomfort byłby tak duży, że pewnie bym się wycofał 😉 Dlatego wcale nie dziwię się dzieciom, które nie chcą zanurzać twarzy bez okularków na początku swojej przygody z pływaniem.
Jeszcze raz powtórzę, że uważamy, iż poczucie bezpieczeństwa i komfort są niezwykle istotne w efektywnym nauczaniu i okularki dają ten komfort. Powtórzę też, że idealnym modelem jest lekcja, podczas której wykonywane będą ćwiczenia zarówno w okularach jak i bez nich. Dzięki temu będziemy pracowali nad pełnym oswojeniem dziecka z wodą, ze sprzętem i bez niego.
Nasze osobiste obserwacje wyraźnie wskazują na to, że dzieci uczące się w okularkach robią dużo większe postępy i mają więcej satysfakcji z pływania niże te, które uczą się bez nich.
A od kiedy zakładać dzieciom okularki? Jak najwcześniej! Systemowo zakładamy okularki 3-latkom, ale pracujemy nad metodami, które pozwolą pływać w okularkach młodszym dzieciom, nawet poniżej 1 roku życia. Te dzieci, które uda się przekonać, żeby tak szybko założyły okularki nurkują chętniej i dłużej oraz precyzyjniej łapią to znajduje się w zasięgu ich rąk.
Więc TAK! Okularkom pływackim mówimy TAK! I to możliwie jak najszybciej, zaczynając od zabawy okularkami w kąpieli w domu, a później wykorzystując je do zabawy na basenie a jeszcze później do nauki pływania.
Tak to widzimy (dość wyraźnie, bo przez okularki) 🙂
Szymon i Norbert
Brak komentarzy