Mama i tata Rośniemy zdrowo

Jak basen pomaga zmagać się z przedszkolną i szkolną rzeczywistością

Być może nie zdajesz sobie sprawy, że przychodząc na basen z dzieckiem od 3. miesiąca życia, budujesz w nim umiejętności, które przydadzą mu się w jego życiu przedszkolnym i szkolnym. Natomiast jeżeli nie byłeś jeszcze na zajęciach pływania w naszej szkole, a Twoje dziecko ma problemy z zajęciami grupowymi w przedszkolu czy też w szkole, to warto zwrócić uwagę na cztery ważne umiejętności, których uczymy naszych pływaków.

Skupienie uwagi. Na zajęciach gdzie w grupie przedszkolnej czy też szkolnej jest często więcej niż 20 dzieci. Dla takiego małego człowieka bardzo trudne jest utrzymanie skupienia na prowadzącym zajęcia i samym przebiegu zajęć. Zawsze znajdzie się wiele czynników, które skutecznie rozproszą dziecko, a jemu samemu zajmuje wiele czasu, zanim nauczy się jak z tymi „rozpraszaczami” sobie poradzić.

Na basenie w czasie zajęć w wodzie dziecko od razu doświadcza i uczy się pracować w grupie i z instruktorem. Gdy jest maleńkie jego uwaga skupia się na rodzicu, ale gdy z czasem zaczyna obserwować świat, pojawiają się problemy z rozproszeniem uwagi. Czasem małe dzieci uczą się instynktownie radzić z owym rozproszeniem, jakim są ludzie wokół, zabawki czy też inne dzieci, a zdobywają umiejętność skupienia się na zabawach i zadaniach od instruktora. Obserwujemy to potem na zajęciach z nauki pływania, gdzie dzieci pomimo dużego basenu, na którym odbywa się wiele zajęć równocześnie (na kilku torach), potrafią skupić się na doskonaleniu swoich umiejętności. Dzieciom, które dołączają do nas później niż w wieku do 4 lat, też skutecznie potrafimy pomagać uczyć się koncentracji dzięki doświadczeniu naszej kadry.

Pewność siebie. Wiele razy wspominaliśmy na blogu, że pływanie z małym dzieckiem buduje jego pewność siebie. Pokazujemy dzieciom, że każdorazowo przychodząc na basen doskonalą swoje umiejętności i to co jeszcze nie dawno sprawiało im trudność lub czego mogły się obawiać, na kolejnych lekcjach staje się proste i przyjemne! Z naszymi małymi pływakami #uczymymiłoscidowody ciesząc się z każdego ich małego sukcesu! W szkole i przedszkolu dzieci często mają problem z wyjściem na środek sali, spróbowaniem nowej rzeczy, matematyką, ortografią itd. Wszystko to często wydaje im się trudne i nieosiągalne. Nasze podejście buduje w dziecku pewność siebie, że trudne rzeczy z czasem stają się proste i nie należy się ich bać.

Cierpliwość. Dzieci, które przychodzą na basen uczą się tego, że wiele rzeczy wymaga cierpliwości, a nauczyciel w przeciwieństwie do rodzica może poświecić mu indywidualnie tylko pewną ilość czasu w przebiegu zajęć. W szkole taka umiejętność jest niezwykle ważna!

Podążanie za wskazówkami nauczyciela. Umiejętność słuchania i reagowania na wskazówki nauczyciela, który odpowiada za rozwój dziecka, jest niezwykle istotna. Na basenie pokazujemy od podstaw jak się poruszać po basenie, jak machać nogami, rękami, uczymy każdego elementu krok po kroku. Nawet jeżeli dziecku wydaje się, że umie pływać to i tak uczy się podążania za wskazówkami nauczyciela i doskonalenia małych elementów tak, by uzyskać pełną umiejętność. Zdolność do podążania za wskazówkami bardzo przyda się dziecku w szkole gdzie czasami aby zrobić postęp i osiągnąć wyższy poziom musi przebrnąć przez wiele na pozór prostych zadań.

Tak więc drogi rodzicu, zapraszamy na basen!  

Szymon i Norbert

szymon@uczymymiloscidowody.pl

norbert@uczymymiloscidowody.pl

Może ci się spodobać również

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź